چاپ        ارسال به دوست

معاون اول رئیس جمهور:

رئیس جمهور دستور داد که از ورود تعزیرات به موضوع برخورد با قاچاق کالا جلوگیری شود

معاون اول رئیس جمهور در مورد جلوگیری از ورود تعزیرات حکومتی به موضوع برخورد با قاچاق کالا در سطح عرضه گفت: دستور مستقیم رئیس جمهور به بنده این بود که باعث برهم زدن آرامش اصناف در کشور نشویم اما اصناف همچنان باید با موضوع قاچاق کالا مبارزه کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران، اسحاق جهانگیری امروز در هفتین اجلاسیه دوره ششم نمایندگان اتاق اصناف ایران اظهار کرد: در اقتصاد مقاومتی آمده است که اقتصاد باید مردمی و آنها پرچمدار اقتصاد کشور باشند که اصناف در واقع همان نماد اقتصاد مقاومتی به حساب می‌آیند. اگر روزی توانستیم تمام اقتصاد کشور را در اختیار مردم قرار دهیم به معنی آن است که اقتصاد مقاومتی را ایجاد کرده‌ایم امروز در کشور تمام بخشهای نظام بر روی اقتصاد مقاومتی اجماع دارند و براین اساس می‌توان سیاستهای اقتصادی مقاومتی را پیش برد.
جهانگیری تصریح کرد: اگر قرار است به بخش تولید توجه داشته باشیم اصناف با داشتن ۶۰۰ هزار واحد تولیدی در اولویت قرار باید بگیرند و برای حمایت از تولید تسهیلاتی از طریق بانکها به واحدهای کوچک و متوسط اختصاص می‌یابد که اصناف نیز باید مشمول این تسهیلات قرار بگیرند .
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه خوب است تا دولت و اصناف مشکلاتشان را با یکدیگر در میان بگذارند تا به یک نظر واحد برسند اظهار کرد: من به این نتیجه رسیده ام که هر مشکلی که حول تفاهم و وحدت نظر قوای سه گانه و مردم قرار بگیرد، حتما به نحو مطلوبی برطرف خواهد شد، اما اگر مشکلات و مسائل سیاسی و جناحی شود، هیچ گاه حل نمی شوند و تنها دودش به چشم مردم می رود.
وی در ادامه گفت: یکی از چاره های اقتصاد مقاومتی این است که این اقتصاد مردمی شود. نماد اقتصاد مردمی هم همین، اصناف هستند. اصناف نهادهای کوچک هستند که به عنوان حلقه آخر اتصال میان تولیدات با مردم فعالیت می‌کنند. ما انتظار داریم تا این حلقه ها در بخش های تولیدات، کشاورزی و خدمات فعال تر از گذشته حرکت کنند.
جهانگیری همچنین گفت: چون اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است و قوای سه گانه به همراه نیروهای مسلح مدعی اجرای آن هستند، می توانیم بگوییم که یک اجماع و اتحاد برای اجرای این ابلاغیه صورت گرفته است. مردم هم وقتی این اجماع را می بینند می خواهند که همراهی کنند. از این طریق است که می توانیم بگوییم اقتصاد مقاومتی اجرا خواهد شد.
وی افزود: برای توسعه اقتصادی در کشور باید بسترهای مناسب فراهم شود ، هرچند در سالهای اخیر بسترهای مناسبی ایجاد شده اما با وضعیت مطلوب فاصله داریم و مسیرهای بانکی، بیمه‌ای و دادوستد باید فعال شود.
جهانگیری اظهار کرد: علاوه بر این امر باید شرایط لازم برای یافتن بازارهای صادراتی اقدام شود به تولیدکنندگان کمک شود تا بتوانند در بازارهای صادراتی حضور یابند.
معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: امروز برای اینکه اقتصاد ایران بتواند در مسیر توسعه خود قرار گیرد باید بسترهای لازم در این خصوص فراهم شود. یکی از مهمترین بسترها فراهم آوردن شرایط لازم در سیاست خارجی است.
وی افزود: یکی از مهمترین بسترهای توسعه اقتصادی سیاست خارجی است که در این خصوص از بخش خصوصی نمی‌توان انتظار داشت تا این بسترها را فراهم کند.
معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: در سالهای اخیر بسترهای مناسب توسعه اقتصادی فراهم شده هرچند که با بستر مطلوب برای کار کردن با دنیا فاصله داریم و مسیرهای بانک، بیمه و داد و ستد باید فعال شود.
جهانگیری با تاکید بر اینکه دولت به نقش خود برای ایجاد بسترسازی لازم برای اقتصاد کشور واقف است تصریح کرد: فعالین اقتصادی باید پیش‌بینی کنند که نرخ ارز و تورم و ثبات اقتصادی برای سالهای آینده چگونه خواهد بود در غیر این صورت فعالان اقتصادی دست به عمل می‌زنند.
وی گفت: مهمترین وظیفه دولت ایجاد ثبات اقتصادی است تا شاخص‌های لازم برای فعالیت اقتصادی را فراهم کرد.
معاون اول رئیس جمهور افزود: برخی به دولت یازدهم گفتند که چرا اینقدر بر روی نرخ تورم توجه می‌کنید اما باید در نظر داشت که این امر بر روی سایر شاخص‌های اقتصادی بسیار تاثیرگذار است و امروز در دنیا چند کشور بدبخت و بیچاره دارای نرخ تورم دو رقمی هستند.
جهانگیری گفت: بیکاری امروز مهمترین چالش کشور به حساب می‌آید و با حرف زدن و منتظر ماندن و دست روی دست گذاشتن مشکلی در این خصوص حل نمی‌شود.
معاون اول رئیس جمهور در ادامه سخنان خود گفت: هیچ کاری مهمتر از آن نیست که بتوان اشتغالزایی مورد نیاز جامعه را فراهم کنیم اما دولت آنقدر بزرگ شده است که حقوق کارمندان خود را نیز به سختی پرداخت می‌کند و دولت باید کوچک شود.
وی با اشاره به درآمدهای دولت گفت:درآمدهای دولت با مالیات و تعرفه‌های گمرکی تامین می‌شود اما این درآمد نیاز به بودجه و نیاز دولت را تامین نمی‌کند.
وی با اشاره به اینکه فعالین اقتصادی باید به علم و دانش روز دنیا مجهز شوند گفت: در این شرایط است که تولیدات داخلی می‌تواند با کالاهای خارجی رقابت کند و باید توجه داشت که بازار امروز دنیا کاملا رقابتی است.
جهانگیری تاکید کرد: مهمترین سیاست هایی که در اختیار ما قرار گرفته تا کشور را در مسیر خود قرار دهیم، اقتصاد مقاومتی است اما باید در نظر داشت که تنها ما مسئول اقتصاد مقاومتی در کشور نیستیم و یک عده با استفاده از این حربه به دنبال سیاسی کردن موضوع اقتصاد مقاومتی برای انتقاد از دولت هستند.
وی با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی به چالشهای بیکاری و رفاه مردم پاسخ می‌دهد، گفت: دقیق‌ترین سیاستها در بخشهای مختلف اقتصادی در سیاست اقتصاد مقاومتی نگاشته شده است.
وی با اشاره به اینکه یکی از راههای حمایت از تولید داخل جلوگیری از ورود کالای قاچاق به کشور است، گفت: نباید بازار خود را به صورت مجانی در اختیار خارجی‌ها قرار دهیم در همین راستا به هیئتهای خارجی که به ایران می‌آیند گفته شده است که اگر می‌خواهید بازار ایران را در دست گیرید به کشور خود بازگردید اما در صورت برنامه‌ریزی برای سرمایه‌گذاری در ایران به ایران بیایید و بدانید که از شما استقبال می‌کنیم.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه ممنوعیت واردات هیچ نوع کالایی به کشور براساس قانون نداریم گفت: تنها در شرایطی برای واردات کالا محدودیت گمرکی اعمال می‌شود یا آنچه مسائل فنی و برخی استانداردها مانع ورود یک کالا به کشور است.
وی افزود: برای مبارزه با قاچاق کالا باید از گلوگاه‌ها اقدام صورت گیرد و می‌توان از سیستمهای تعرفه‌ای از ورود کالای قاچاق جلوگیری به عمل آورد.
معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تشکر اصناف از او برای جلوگیری از ورود تعزیرات حکومتی به موضوع برخورد با قاچاق کالا گفت: این موضوع دستور مستقیم رئیس جمهور به بنده بود تا باعث برهم زدن آرامش اصناف در کشور نشویم اما اصناف باید همچنان با موضوع قاچاق کالا مبارزه کنید.
جهانگیری گفت: کسی که می‌خواهد در کشور فعالیت اقتصادی داشته باشد باید حتما پروانه و شناسنامه اقتصادی بگیرد و نباید اجازه دهیم که بدون مجوزها عرصه را بر فعالین اقتصادی قانونی تنگ کنند.
وی دربخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اجرای قانون اخذ جریمه از اصناف گفت: این مبالغ به خزانه دولت واریز می‌شود اما گفته می‌شود که اتاق اصناف خود عایدی از این جرائم ندارند.
جهانگیر تاکید کرد: این موضوع باید بارها پیگیری شود و باید در نظر داشت در سیستم‌های دولتی کار با یکبار پیگیری حل نمی‌شود و باید مستمرا دنبال کار رفت.
وی با اشاره به اینکه ۴۸ درصد از تولید ناخالص داخلی از طریق خدمات تامین می‌شود گفت: باید تسهیلات مورد نیز بخش خدمات را نیز پرداخت کرد و وقتی در دولت مصوبه‌ای به تصویب می‌رسد باید به کمیسیونهای مربوطه تاکید شود که بخش خصوصی در آن دیده شود.
معاون اول رئیس جمهور در ادامه سخنان خود با اشاره به توسعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای در کشور گفت: این موضوعه ربطی به بنده ندارد و باید آن را در مسائل داخلی و صنفی و در تعامل با وزارت صنعت به جمع‌بندی رسید و نیاز به بداخلاقی نیست.
بنابراین گزارش در اواسط صحبت‌های جهانگیری یکی از فعالین صنفی خطاب به معاون اول رئیس جمهور گفت: توسعه لجام‌گسیسخته فروشگاه‌های زنجیره‌ای در کشور باعث شده که واحدهای صنفی نتوانند به درستی به فعالیتهای خود ادامه دهند.
جهانگیری در ادامه صحبت‌های خود خطاب به این اظهارات گفت: کسی که فروشگاه زنجیره‌ای در کشور دایر می‌کنند مانند شما یک اصناف است اما اگر به این نتیجه رسیده شود که توسعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای به مصلحت کشور نیست با آن برخورد می‌شود.
وی تاکید کرد: این مشکلات قابل حل است اما برای دولت منافع ملت مورد اهمیت است و تولید کننده داخلی حق ندارد هر کالای بنجلی به عنوان تولید داخل به مردم بفروشد.
معاون اول رئیس جمهور گفت: قوای سه گانه به همراه نیروهای مسلح مدعی اجرای ابلاغیه اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری هستند؛‌ اما عده ای به ناحق می گویند که اقتصاد مقاومتی تنها به دولت مربوط می شود و از این طریق دشمنی سیاسی می کنند.
وی با اشاره به جایگاه جمهوری اسلامی ایران در منطقه خاورمیانه گفت: خدا را شکر که جمهوری اسلامی ایران در سطح مطلوبی از منطقه قرار دارد. منطقه ما در حال حاضر شرایط پر دغدغه ای را پشت سر می‌گذارد. در شرق کشور ما افغانستان و پاکستان، در غرب کشور ما عراق و سوریه و سایر کشورهای اسلامی منطقه همچون لیبی، یمن درگیر جنگ و خونریزی شده اند، به طور کلی در منطقه ما هر روز خون مسلمان ها ریخته می شود و کشورهای اسلامی ناامن می شوند.
وی در ادامه نیز افزود: البته تحولات جهانی هم نگران کننده است. اتفاقاتی که در غرب می افتد و تحولاتی که در به روی کار آمدن شخصیت های جنگ طلب و خشن غربی تاثیرگذارند را هم نباید فراموش کرد. همین تحولات به ما ایرانیان هشدار می دهند که باید مواظب باشیم و در هر تصمیم گیری و اقدامی مبنای عقلانیت و منافع ملی را در نظر بگیریم، تا با هیچ حرکت احساسی درگیر بازی در زمین دیگری نشویم.
معاون اول رئیس جمهور ابراز عقیده کرد که برای دشمنان ایران عجیب است، چطور با وجود داعش در منطقه امنیت ایران از بین نرفته است.
وی ادامه داد: دشمنان ما فکر می‌کنند که با فشار آوردن به ایران می توانند ایران را دچار درگیری کنند. مثلا در کشور عربی حاشیه نشین خلیج فارس نخست وزیر بریتانیایی دعوت می شود تا در جلسه ای علیه ایران صحبت کند. این کارها تحقیر خود آن کشورهاست. ما کشور بزرگ منطقه هستیم؛ آیا با چنین صحبت هایی می توانید حریف ایران شوید؟ امنیت و ثبات ایران از ملت، تاریخ و سیاستش سر چشمه می گیرد و این چیزی نیست که کسی بخواهد از ایران بگیرد.
جهانگیری با تاکید بر ضرورت هماهنگی و همدلی میان تمام قوا و نهادهای کشور گفت: وظیفه همگان است تا از شرایط کشور برای منفعت ملی استفاده کنند. نقش دولت هم در این میان این است که راه توسعه را فراهم آورد. کار اصلی دولت بستر سازی است تا بخش های خصوصی بتوانند به راحتی در مسیر توسعه حرکت کنند؛ علی رغم شرایط بدی که در چند سال گذشته داشتیم اما امروز می توانیم بگوییم که بسترهای مناسبی برای فعالیت های اقتصادی و گفت‌وگوها ایجاد شده است.
وی در ادامه این نشست اظهار کرد: دولت موظف است تا شرایط با ثبات اقتصادی را برای فعالین اقتصادی فراهم کند؛ چرا که در شرایط متلاطم اقتصادی هیچ فعال اقتصادی دست به سرمایه گذاری نمی زند. زمانی که وزیر صنعت بودم، متوجه شدم که با ارائه تسهیلات هم صنعتگران به سرمایه گذاری تشویق نمی شوند چرا که به ثبات اقتصادی کشور اعتماد نداشتند.
جهانگیری با اشاره به تلاش دولت برای کاهش تورم طی سه و سال نیم گذشته گفت: یکی از بدترین اتفاقات در اقتصاد کشور بالا بودن تورم است. الان در دنیا تنها چند کشور خیلی بدبخت هستند که تورمشان دو رقمی است. از این جهت است که دولت تلاشش را کرد تا تورم را کاهش دهد.


١٥:٣٣ - شنبه ٢٠ آذر ١٣٩٥    /    شماره : ٨٢    /    تعداد نمایش : ٤٣٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: