چاپ        ارسال به دوست

در نشست دبیرخانه مشترک سه اتاق بخش خصوصی گیلان مطرح شد؛

پیشنهاد تشکیل شرکت سرمایه‌گذاری در گیلان

صبح دیروز دبیرخانه مشترک سه اتاق بازرگانی، اصناف و تعاون گیلان در یک صبحانه کاری میزبان ریاست، معاونت و مشاور اداره کل امور اقتصادی و دارایی و مدیر بورس اوراق بهادار گیلان پیرامون تشکیل شرکت سرمایه‌گذاری در استان بود.

دبیرخانه مشترک سه اتاق بازرگانی، اصناف و تعاون با هدف استفاده از توانمندی اقتصادی تمامی بخش‌های اقتصادی پس از تهران در رشت تشکیل شد. دبیرخانه دایمی سه اتاق بازرگانی،‌ اصناف و تعاون در اتاق بازرگانی گیلان مستقر که تعامل فی‌مابین و همکاری مشترک این سه اتاق و تشکل بخش خصوصی در جهت توسعه استان نقش موثری ایفا می‌کند.

بنابه گزارش خبرنگار ما در نشست مشترک اتاق‌های سه‌گانه که با حضور منصور مولایی پور، علی‌رضا نوروزی و محمود علی‌آبادی به ترتیب رییس، معاون و مشاور اداره کل امور اقتصادی و دارایی و محمدرضا مهران‌فر، مدیر بورس اوراق بهادار گیلان و با موضوع تشکیل شرکت سرمایه‌گذاری در گیلان صورت گرفت چگونگی تشکیل شرکت سرمایه‌گذاری در گیلان و دعوت از کارآفرینان نخبه و سرمایه‌گذاران فعال مورد بررسی قرار گرفت، همچنین در این نشست دکتر هادی تیزهوش تابان رییس اتاق بازرگانی گیلان، جلال‌الدین محمد شکریه رییس اتاق اصناف و عیسی محمدی رییس اتاق تعاون مسایل مربوط به چگونگی ایجاد اعتماد و ترغیب فعالان اقتصادی و کارآفرینان برای سرمایه‌گذاری در بورس را مورد پرسش و بررسی قرار دادند.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گیلان در رابطه با اهمیت شرکت سرمایه‌گذاری سهامی عام که قطعا مورد استقبال و حمایت اتاق بازرگانی گیلان خواهد بود و اتاق گیلان و دبیرخانه مشترک پیرامون این موضوع با همه توان خود در جهت ترغیب و تشویق سرمایه‌گذاران در حوزه بورس تلاش خواهند کرد گفت: کارآفرین فردی هوشمند و دارای عقل سلیم در زمینه سرمایه گذاری و اقتصاد است لذا تبیین و اعتماد‌سازی در این بخش در ابتدا با نظرخواهی و شنیدن پیشنهادات و نظرات همراه خواهد شد و لذا سه تشکل اتاق بازرگانی، اصناف و تعاون درنظر دارد برای تشکیل یک شرکت سرمایه‌گذاری با سرمایه اولیه و مشارکت فعالان اقتصادی پس از دریافت مجوز پذیره‌نویسی از سازمان بورس و اوراق بهادار زمینه و بستر این کار را فراهم کند.

دکتر هادی تیزهوش تابان با تاکید بر اینکه تمرکز سرمایه‌های خرد و کلان اعم از سرمایه‌های درون استان یا خارج از استان مهم‌ترین هدف تشکیل شرکت سرمایه‌گذاری است به ایجاد فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان مبتنی بر مدیریت دانش محور و دارای خلاقیت و تجربه و برگرفته از سرمایه‌گذاری اشاره و خاطرنشان کرد: رکود حاکم بر اقتصاد در حوزه مسکن در دو،‌ سه سال اخیر نشان داد که در بورس و اوراق بهادار سرمایه‌گذاری‌ها دارای بازده اقتصادی بوده و لذا قابلیت بالای نقدشوندگی اوراق برای سهامداران می‌تواند مزایای مناسبی را برای سرمایه‌گذاران در این بخش به همراه داشته باشد.

رییس اتاق گیلان تشکیل کارگروهی در زمینه‌ی این امر برای جمعی از سرمایه‌گذاران و کارآفرینان را ضروری دانست و افزود در این رابطه اتاق بازرگانی گیلان پیشگام می‌شود.

لزوم فرهنگ سازی بورس در جامعه

رییس اتاق اصناف گیلان هم در این نشست به ضرورت فرهنگ‌سازی بورس در جامعه تاکید کرد و گفت: عدم آشنایی مردم با بورس از دلایل ابتر ماندن بورس در گیلان شده است و این مهم سبب شده که بورس مورد اقبال قرار نگیرد.

جلال‌الدین محمد شکریه با اشاره به اینکه در همه کشورهای توسعه یافته بهترین و موجه‌ترین و سالم‌ترین شیوه سرمایه‌گذاری، خرید اوراق و سرمایه‌گذاری در بورس است به شرایط فراهم کردن بسترهای لازم برای آموزش و آشنایی مردم با بورس حتی آموزش از پایه ابتدایی برای دانش‌آموزان اشاره کرد و گفت: اتاق اصناف گیلان از پتانسیل بسیار قوی در بین واحدهای صنفی و تولیدی برخوردار است و برای تشکیل شرکت سرمایه‌گذاری می‌تواند از آنان برای سرمایه‌گذاری در این بخش دعوت کند اما زمینه و بستر این کار می‌باید فراهم شود.

نایب رییس اول اتاق اصناف کشور با بیان این مطلب که سرمایه‌گذاری در بورس یکی از روش‌های تحقق اقتصاد پویا و سالم است خاطرنشان کرد: باید در این زمینه با شناخت از همه توانمندی‌های سه اتاق و بسترسازی لازم از سوی اداره کل امور اقتصادی و دارایی زمینه‌های تحقق این مهم را فراهم کرد.

شرکت سرمایه‌گذاری یک گام مهم به سمت توسعه و اشتغال استان است

عیسی محمدی، رییس اتاق تعاون رشت هم با بیان اینکه در 16 شهرستان گیلان تعاونی‌های فعال وجود دارد به نقش شرکت سرمایه‌گذاری که اصالت آن یک گام مهم به سمت توسعه و اشتغال استان است گفت: پیش از هر چیزی باید زمینه و شرایط لازم برای این کار را محقق کرد و هر فعال اقتصادی زمانی در چنین بخش‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کند که سرمایه و تلاش‌های چندین ساله او دچار خسارت و مخاطره نشود و به نوعی اطمینان سرمایه‌گذار در این بخش ایجاد شود.

جمع‌آوری سرمایه‌های کلان و خرد گیلان در قالب ایجاد شرکت سرمایه‌گذاری

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی گیلان هم با بیان اینکه فعالان اقتصادی گیلان که دارای توانایی اقتصادی بیشتر هستند با محوریت سه اتاق و تشکل بخش خصوصی و نیز از سوی کارآفرینانی که در عرصه‌ ملی و بین‌المللی موفق عمل کرده‌اند می‌توانند در قالب شرکت سرمایه‌گذاری در قالب بورس در گیلان سرمایه‌گذاری کنند گفت: این سرمایه‌گذاران با مشارکت در پروژه‌های نیمه تمام و یا پروژه‌هایی که با تامین منابع مالی روبه‌رو هستند در قالب این شرکت می‌توانند سرمایه‌های انسانی را تجمیع و از بن‌بست اقتصادی خارج شوند.

منصور مولایی پور با تاکید بر اینکه باید منابع استان را از بانک‌محوری خارج کرده و ثروت‌های غیرمولد را از بخش‌های غیرفعال به سمت سرمایه‌گذاری سود‌ده هدایت کنیم افزود: برای بهبود و استمرار یک اقتصاد سالم و پویا باید سرمایه‌گذاری غیرمولد و غیرفعال از سمت قریه زمین و خرید ارز به سمت شرکت‌های سرمایه‌گذاری در قالب بورس با استفاده از نخبگان و کارآفرینان فعال اقتصادی صورت گیرد.

20 درصد بازار تامین مالی سرمایه ایران در اختیار بورس

مدیر بورس و اوراق بهادار گیلان هم در این نشست با بیان اینکه 20 درصد بازار تامین مالی سرمایه ایران در اختیار بورس است اما این تناسب در کشورهای توسعه یافته با 80 درصد سرمایه و تامین منابع مالی بلندمدت در اختیار بورس است گفت: با توجه به اینکه حجم بزرگی از نقدینگی در دست اشخاص است بازار سرمایه یکی از بهترین روش‌های جذب سرمایه‌های سرگردان است و شرکت‌های تولیدی، صنعتی و کارآفرینان استان از طریق تشکل‌های سه‌گانه اتاق بازرگانی که بهترین محل برای جذب و ترغیب سرمایه‌گذاران است می‌توانند با تشکیل یک شرکت سرمایه‌گذاری زمینه و بستر یک سرمایه‌گذاری بزرگ را فراهم کنند.

علی‌رضا نوروزی، معاون اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارایی گیلان و محمود علی‌آبادی مشاور اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارایی نیز در این نشست پیرامون شیوه تشکیل شرکت سرمایه‌گذاری به تشریح اهمیت این شرکت در رونق و توسعه اقتصادی گیلان با دعوت از فعالان اقتصادی پرداختند.

علی‌آبادی تاکید کرد: گیلان باید سهم بزرگی از بازار سرمایه داشته باشد و این قابلیت و پتانسیل در گیلان فراهم است.

در این نشست همچنین مقرر شد در اتاق بازرگانی گیلان طی دعوتی از تعدادی از کارآفرینان و سرمایه‌گذاران استان زمینه و بستر اولیه تشکیل شرکت سرمایه‌گذاری فراهم شود.


١١:٥٧ - پنج شنبه ١٦ دی ١٣٩٥    /    شماره : ٨٥    /    تعداد نمایش : ٥٩٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: